Pasaules dzirdes diena: Vai latvieši pietiekami rūpējas par savu dzirdi?

March 2, 2025

Dzirde ir viena no piecām maņām, kas palīdz mums uztvert un izprast pasauli. Tāpat kā redze, dzirde tiek uzskatīta par vienu no svarīgākajām maņām, kas nodrošina kvalitatīvu dzīvi.

Lai atgādinātu par šīs maņas nozīmi un mudinātu rūpēties par dzirdes veselību, 3. martā tiek atzīmēta Pasaules dzirdes diena. Šajā nozīmīgajā dienā daktere otorinolaringologe Ligita Kupica – Latvijas Otolaringologu asociācijas valdes priekšsēdētāja un Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas LOR klīnikas speciāliste, kā arī docētāja Rīgas Stradiņa universitātē, Otolaringoloģijas katedrā un Tālākizglītības fakultātē, doktorantūras nodaļā – sadarbībā ar dzirdes centru "Audiomedika" dalās ar svarīgu informāciju, kas būtu jāzina ikvienam, kurš izjūt dzirdes traucējumu simptomus, kā arī viņu tuviniekiem.

"Es dzirdu, bet nesaprotu, ko man saka"

Dzirdes centra "Audiomedika" audiologs Nauris Veits bieži dzird šo frāzi no pacientiem, kuri vēršas pēc palīdzības, kad saskaras ar grūtībām komunicēt un saprast apkārtējos. 

"Cilvēki visbiežāk norāda, ka dzird, bet nesaprot sacīto, īpaši trokšņainā vidē, lielā telpā, piemēram, veikalā, pasākumos vai baznīcā," skaidro audiologs. 

Daudzi cilvēki sākotnēji nesaista runas saprašanas grūtības ar dzirdes pasliktināšanos, tādēļ nemeklē palīdzību, un tas tikai pasliktina situāciju. "Ja dzirdes traucējumus nerisina, smadzenes vienkārši aizmirst skaņas. Dzirdi var salīdzināt ar muskuļiem – ja ilgstoši nesporto, muskuļi novājē. Tas pats notiek ar dzirdi," uzsver N. Veits. 

Ligita Kupica uzskata, ka latvieši pievērš par maz uzmanības dzirdes veselībai, un intervijā "Audiomedikai" detalizēti izskaidro, kā atpazīt dzirdes pasliktināšanās pazīmes un kā rīkoties:

Kāda ir situācija Latvijā – vai cilvēki rūpējas par savu dzirdi? Vai viņi nāk uz profilaktiskām pārbaudēm, vai tomēr kavējas ar lēmumu pārbaudīt dzirdi? 

"Latvijā dzirdes problēmām cilvēki nepievērš lielu uzmanību, ja dzirde samazinās pakāpeniski. Visbiežāk pie LOR speciālista griežas tikai tad, ja dzirde pazūd pēkšņi vai uz pārbaudi mudina tuvinieki."

Kādi ir galvenie dzirdes traucējumu cēloņi?

“Galvenie dzirde traucējumi pieaugušā vecumā ir dzirdes novecošanās. Pēc 40 gadu vecuma sākas normāls dzirdes novecošanās posms, kad pamazām sāk samazināties augsto frekvenču (smalko skaņu) dzirde. Ja cilvēkam ir bijusi bieža, pārāk liela skaņu ietekme uz dzirdi, piemēram, skaļas mūzikas klausīšanās austiņās vai koncertos, tad dzirdes “novecošanās” ir ātrāka. Šo ātrāko dzirdes novecošanos var ietekmēt arī slimības, piemēram, cukura diabēts, hipertenzija, vairogdziedzera saslimšanas vai ģenētika, tas ir, dzirdes problēmas ir bijušas arī vecākiem.”

Kādas pazīmes liecina, ka ir pienācis laiks pārbaudīt dzirdi?

"Ja bieži nesaprotat citu teikto.”

Kāpēc ir svarīgi laikus diagnosticēt dzirdes traucējumus un sākt lietot dzirdes aparātus, ja audiogramma to iesaka? 

“Tas uzlabo komunikāciju un vēlmi komunicēt ar citiem. Arī tuviniekiem ir ļoti svarīgi, lai viņu teiktais tiktu sadzirdēts pareizi. Ja cilvēks pastāvīgi citus nedzird, viņam ir vēlme samazināt komunikāciju ar apkārtējiem, norobežoties, kas var novest pie izolētības un depresijas. Lietojot dzirdes aparātus, dzirde samazinājums ir lēnāks, nekā tiem, kuri tos nelieto. Tāpat kā muskuļus, lai tie labi strādātu, ir jātrenē, tāpat arī dzirde ir jātrenē, šajā gadījumā tas notiek ar dzirdes aparātu.”

Kāpēc cilvēki ar dzirdes traucējumiem bieži saka: "Es dzirdu, bet nesaprotu, ko cilvēki saka"?

"Dzirdes samazinājums parasti notiek augtās frekvencēs, smalkās skaņās, piemēram, sliktāk dzird “s”, “k”, “t”... Ja pārāk klusu un ātri runā, tad smadzenes nespēj aizstāt ar zināmo vārdu, smadzenes ieliek nesadzirdētās skaņas pareizajās vietās. Tāpēc ar cilvēkiem, kuri nedzird, parasti ir jārunā normālā skaļumā un skaidri, lai smadzenes var aizpildīt trūkstošās vietas.”

Kādi ir Jūsu ieteikumi cilvēkiem, kuri ir pamanījusi pirmās dzirdes pasliktināšanās pazīmes?

"Veikt audiometriju un konsultēties ar speciālistu, lai sapratu, vai ir vajadzīgs kaut ko darīt papildus un kādas ir iespējas dzirdēt labāk.”

-------------

Par dzirdes centru „Audiomedika“

"Audiomedika" ir uzņēmums ar vairāk nekā 19 gadu pieredzi, kam Baltijas valstīs pieder 15 dzirdes centri. Mēs pārstāvam Philips HearLink, progresīvu, kvalitatīvu dzirdes aparātu zīmolu. Philips produkti tiek izstrādāti un nemitīgi uzlaboti, lai palīdzētu mainīt dzīvi cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.

Mūsu mērķis ir katram pacientam rast individuālus dzirdes risinājumus, ņemot vērā viņa vajadzības, intereses, iespējas un cerības.