Pēkšņs dzirdes zudums
.png)
Pēkšņs dzirdes zudums ir medicīnisks stāvoklis, kas var skart ikvienu.
Kas ir pēkšņs dzirdes zudums?
Pēkšņs dzirdes zudums nozīmē, ka vienā brīdī Jūs negaidīti sajutāt strauju dzirdes pasliktināšanos vai zudumu. Visbiežāk dzirdes zudums rodas tikai vienā ausī, bet traucējumi var skart arī abas ausis.
Pēkšņs dzirdes zudums ir dzirdes zuduma veids, kad skaņa ausī netiek pārveidota nervu impulsos, kas tiek nosūtīti uz smadzenēm, kā tas būtu normālas dzirdes gadījumā. Cilvēki, kuriem ir pēkšņs dzirdes zudums, apgalvo, ka jūtas tā, it kā skaņas būtu apslāpētas ar vati.
Kā saprast, vai Jums ir pēkšņš dzirdes zudums?
Vienā brīdī Jūs pamanījāt, ka Jūsu dzirde ir ievērojami pasliktinājusies, vai ka Jums ir traucēta uztvere par to, no kurienes nāk skaņas. Daudzi cilvēki, kas piedzīvojuši pēkšņu dzirdes zudumu, saka, ka skaņas izklausās tā, it kā tās būtu ietītas vatē. Cilvēku balsis un mūzika pēkšņi sāk izklausīties citādāk, un dažos gadījumos var šķist, ka skaņas dzirdat divas reizes. Pēkšņs dzirdes zudums var būt ļoti nepatīkama un biedējoša pieredze.
Kas var izraisīt pēkšņu dzirdes zudumu?
Precīzs pēkšņa dzirdes zuduma cēlonis nav zināms. Tomēr ir vairākas teorijas, uz kurām ārsti paļaujas, kad runa ir par šāda veida traucējumiem.
- Ārējie faktori. Piemēram, satiksmes negadījumu radītā trokšņa bojājumi un galvas traumas ir vieni no visvairāk dokumentētajiem pēkšņa dzirdes zuduma cēloņiem. Ja auss ilgstoši ir bijusi pakļauta ļoti augsta līmeņa trokšņiem, ir iespējams pēkšņs dzirdes zudums. Šāda veida traucējumi iespējami arī mūzikas festivālos vai koncertos, ja cilvēks pārāk tuvu un ilgu laiku stāv skaļa trokšņa avota tuvumā, neizmantojot ausu aizsargus.
- Ar slimību saistīti faktori. Dažas slimības, piemēram, meningīts un vidusauss iekaisums, var izraisīt dzirdes zudumu. Meningīts ir nopietns un potenciāli dzīvībai bīstams stāvoklis, kas prasa tūlītēju ārstēšanu, savukārt vidusauss iekaisums ir izplatīts stāvoklis, kas parasti izzūd pats no sevis. Ja ausī ir iekaisums, audi ausī ap maņu orgānu var uzbriest, izraisot pēkšņu dzirdes zudumu.
- Dzīvesveida faktori. Runājot par dzīvesveida faktoriem, kas var veicināt pēkšņu dzirdes zudumu, visizplatītākais iemesls ir stress. Turklāt, citi uz pierādījumiem balstīti riska faktori ir: diabēts, smēķēšana, augsts asinsspiediens un sirds slimības. Tāpēc visas šīs dzīvesveida slimības var būt saistītas ar pēkšņu dzirdes zudumu.
Ir svarīgi pareizi noteikt dzirdes zuduma cēloni un pakāpi. Jums vienmēr vajadzētu konsultēties ar savu ārstu un sākt ārstēšanas procesu nekavējoties.
Risinājumi pēkšņa dzirdes zuduma gadījumā
Ir konkrēti šķīdumi, kas var palīdzēt sasniegt labus ārstēšanas rezultātus, un vairumā gadījumu dzirde atgriežas gandrīz pilnībā. Tomēr 10-20% skarto cilvēku var būt pastāvīgs dzirdes zudums. Dzirdes aparāts var palīdzēt šiem cilvēkiem kompensēt dzirdes zudumu.
Reģistrējieties dzirdes pārbaudei, ja atpazīstat sevi šajā situācijā!